Bize Ulaşın

TİMOTİ Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Kadıköy, İstanbul

Tel:  +90 216 337 10 66
+90 216 336 51 62
Faks: +90 216 349 93 48
E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Twitter'da Takip Edin

Bulunduğunuz sayfa:

İngiltere'de Ulaşım

Ev tutarken ve kurs seçerken dikkat etmeniz gereken bir husustur aynı zamanda, çünkü ilk başta size önemsiz gibi gelsede zaman içinde masraf oluşturan bir unsurdur bu. Travel Card kullanmanız gerekmektedir eğer düzenli olarak metro ve otobüsü kullanacaksanız. Eğer sadece otobüs kullanacaksanız Bus Pass kullanmalısınız.

Travel Card kullandığınız zaman hem otobüsü hemde metroyu kullanabilirsiniz.

(bilgileri www.thetube.com dan bulabilirsiniz) Bu aldığınız her iki tür kartında Zone geçerlilikleri vardır ve buna göre alıp bu bölgeler içinde kullanmalısınız aksi taktirde ceza (Penalty Fee) ödemek zorunda kalırsınız. Bölgeler (Zone)----Bus Pass----Travel Card
Zone 1
Zone 1,2
Zone 1,2,3
Zone 1,2,3,4

Eğer öğrenci kartı almışsanız (bu kart İngiltere'den alacaksınız) fiyatlar %25 oranında hepsinde azalır Öğrenci kartını İngiltere'de en az 14 haftalık bir kursa kaydolan herkes kursundan alacağı form,fotoğraf ve £5 posta çeki ile başvurabilir.Eğer 14 haftadan az bir kursa kayıt olmuş iseniz bu kartı alamazsınız. Genellikle Londra'da 12 haftalık kurslar ile 16 haftalık kurs fiyatları arasında bir uçurum bulunmadığından kurs kaydınızı olurken bu durumu dikkate almanızda fayda var. Kartınız için başvurduktan sonra genellikle 7 ile 14 gün içinde adresinize kartınız gönderilmektedir.
 Aylık kart Zone1,2 için £52.20 p
 Haftalık kart Zone1,2 için £13.70 p
Bus Pass ve Travel Card'ı Underground gişelerinden alabildiğiniz gibi kapı ve camında ibare olan gazete bayilerinden de alabilirsiniz. Kartlar bir haftalık, aylık ve yıllık olarak satılır. Aylık kart aldığınızda 2-3 gün karınız ve en az £2.5 kar edersiniz. Tabii bu cuzzi bir miktardır ancak öğrenci olduğunuz zaman bunlar sizin için önemli olabilir.Londraya geldiğiniz ilk süre için kendinize Bus Pass almanızı tavsiye ederim çünkü böylece hem etrafı tanıma şansınız olur hemde henüz Student Card ınız gelmediğinden makul fiyatla etrafı görerek seyahat etme şansına sahip olursunuz.
 Ayak basar basmaz :
 1-Metro haritası
 2-Otobüs hatları haritası ki bunlar SouthWest, SouthEast, NorthWest, NorthEast ve Central London olmak üzere beş tanedir- edinmeyi ihmal etmeyin çünkü ilk zamanlar çok kolay kaybolabilirsiniz ve bu durumda size en çok lazım olacak olan bunlardır. Otobüslere yanlış yönden binmemeye çalışın tabii bir de.
 Tüm bu otobüs ve metrodan başka birde ThamesLink diye anılan ve ücretlendirmesi farklı olan trenler var.Bunları günlük yolculuklarda çoğunlukla kullanmazsınız ancak şehrin bir ucundan diğerine gitmeniz gerektiğinde bu ulaşım yolu sizin için cazip ve zamandan kazandıran bir yöntem olabilir. Bunda Travel Card ile seyahat edebilirsiniz ancak Student Card sahiplerinin taşıdığı Lite Card (sadece underground ve bus içindir Thames Link'te geçmez) ile seyahat edemezsiniz.Örneğin siz 1 ve 2 ci zoneları kapsayacak şekilde kart aldınız ve o gün için 3. Zone da işiniz var bu durumda bir yolculuk için (sadece tek yön, dönüş için ayrıca olacak) Extension Ticket almalısınız. Çünkü 1.ve 2. Zone'larda geçerli olan kartınız 3. Zone'un kapılarını açmaz ve sesli olarak görevlileri uyarır bu durumda ceza ödersiniz.
 
Londra'da seyahat ederken her zaman doğru tarihli kartlarla ve student veya adult kartınızı yanınızda taşımalısınız.Bazı durumlarda şoförü veya bilet kontrol eden kişinin gözünden kaçırıp tarihi geçmiş kart ile seyahat etme şansınız vardır ancak otobüs ve metrolarda kontrol yapıldığında yanlış kart ve biletin cezası vardır. Underground da £10 ve otobüste £5 dir.

Underground kullanırken bazı noktalarda metro değiştirip diğer yönlere gidebilirsiniz bunun için metro haritasında daire ile gösterilen yerlerde metrodan inmeli ve tabelaları takip ederek bineceğiniz trene yönelmelisiniz. Southbound trenleri güneye, northbound trenleri kuzeye, eastbound trenleri doğuya ve westbound trenleri batıya giden trenler için metro istasyonlarında kullanılan terimlerdir.
http://www.tfl.gov.uk/tfl/languages/turkce/ adresinden seyahat planınızı yapabilirsiniz...  

Dilokulu fiyatına MBA

Dil Okulu Fiyatına Cardiff Metropolitan University MBA diploması!!

Yaz Okulu

Dil okulu fiyatına İngiltere'de MBA. Detay için tıklayın

İngiltere'de Alternatif Konaklama İmkanları

Hesaplı Konaklama

Her çeşit bütçeye uygun konaklama imkanları

İngiltere'de Alternatif Konaklama İmkanları
İngiltere'de alternatif konaklama imkanları için tıklayın...

Facebook Sayfamız

The Arşiv.com

Superadresler.com 106 Internet Listelemesi Sitenizi gönderin eğitim
Open Directory Project Turk Link Cenneti TR Dizin - Site E